U organizaciji Zaklade SOLIDARNA i Udruge Krijesnica u zagrebačkom ZICERU održan je Sajam zdravstvenih i socijalnih inovacija.
Nakon uvodnih pozdrava organizatora i partnera Marine Škrabalo iz Zaklade SOLIDARNA, Mirele Stanić Popović iz Udruge Krijesnica te Judite Cuculić Župa iz Predstavništva Europske komisije u RH održan je Aktualni sat na temu: Inovativnost kao poluga oporavka, izgradnje otpornosti.
Sudionici Aktualnog sata bili su: Irena Bačelić (Ministarstvo rada – Načelnica Sektora za tržište rada); Dario Jurišić (Pravobranitelj za osobe s invaliditetom); Marija Barilić (Ravnateljica Akademije socijalne skrbi); Sunčica Brnadić (Savez Samostalnih Sindikata Hrvatske) i Ivica Belina (Predsjednik Koalicija udruga u zdravstvu).
Tema rasprave bila je kriza kadrova kao prilika za veću obrazovnu i radnu mobilnost. Inovacijski potencijali u sustavu zapošljavanja. Ubrzavanje uključivanja ranjivih skupina ali i stranih radnika na tržište rada.
Istaknuta je korisnost, transparentnost vaučera za obrazovanje (vidljiviji i korisnik je u centru programa, alati su on-line; veća je povezanost s poslodavcima, potrebno je poboljšati postojeću web stranicu i u smislu pristupačnosti za OSI). Pravobranitelj je istaknuo kako se OSI čini da im je još uvijek puno bolje ostati u sustavu socijale i mirovinskom sustavu nego na otvorenom tržištu rada; i dalje je problematičan nesrazmjer obrazovanja i potreba na tržištu rada; samo 6% OSI ima višu ili visoku stručnu spremu te problem s protokom vremena gube se vještine te je teže doći do zaposlenja. Nastavilo se s integracijom stranih radnika u naš sustav. Potrebne su edukacije nakon dolaska u našu zemlju ili prededukacije u zemljama porijekla. Ključan problem u fazi edukacije već bi se trebao znati budući poslodavac što kod nas nije slučaj. Zaključno kod nas nema konkretnih podataka koliko i gdje nedostaje kadra u sustavu zdravstva, ne prepoznaje da je u taj sustav potrebno uvesti i značajan broj zaposlenih koji nisu medicinske profesije (za obradu i sustav upravljanja podatcima koji sada ne postoji) ali je problem i što je ukinut pripravnički staž za liječnike i medicinske sestre.
Od 12:00-14:00 sati bili smo u World Cafe-u socijalnih i zdravstvenih radnika koji je imao deset tematskih punktova, od kojih su neki Inovacije u skrbi za mentalno zdravlje u zajednici (ovdje se predstavio i Mobilni rehabilitacijski tim, Klinike za psihijatriju Vrapče, prof. dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić, spec. Psihijar i Marijana Bavčević Svitanja, peer worker – stručnjakinja po iskustvu, Inovativni pristupi tržištu rada i inkluzivnom zapošljavanju, Inovacije u stambenom zbrinjavanju i socijalnom stanovanju…
Sajam je završen dvjema paralelnim tematskim raspravama: Tehnološke inovacije za pristupačnije zdravstvene i socijalne usluge te Razvoj usluga u zajednici i integracija skrbi. U tematskoj raspravi grupe za Razvoj usluga u zajednici i integracija skrvi podjelejni u grupe Davorka Vukadin, dipl.iur, peer worker grupe podrške za članove obitelji Udruge Svitanje uključila se u raspravu o poteškoćama i nepovezanosti pružatelja usluga, dostupmosti, usluga te nedostatku napretka podrške u sustavu za članove obitelji osoba s iskustvom mentalnih poteškoća